Ключови думи и изрази:
ИСПА, ФАР, САПАРД, Европейски съюз, структурни политики, системи за управление и контрол, присъединяване, процедури, изисквания, принципи, цели, стратегии, сектори, Околна среда, Селско стопанство, Транспорт, безвъзмездна помощ, ЕВРАТОМ, структурни фондове, Кохезионен фонд, Европейска комисия, ЕФРР, ЕСФ, ЕИБ
|
| Частично (кратко) резюме на темата |
Увод
Основната цел на програмите на ЕС (предприсъединителни фондове) е да осигурят финансова подкрепа за подготовката на България за членство в Европейския съюз въз основа на приоритетите, определени в „Партньорство за присъединяване”, одобрено от Съвета на ЕС през декември 1999 г. Те от своя страна формират базата за сключване на Финансови меморандуми, в които се посочват в детайли проектите, които ще бъдат финансирани по отделните предприсъединителни програми – ФАР, ИСПА и САПАРД.
От изключително важно значение, предвид бъдещото участие на страната в Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС след 2007 г. се явява изграждането на ефективни системи за управление и контрол на изпълнението на международни инвестиционни проекти, финансирани по програмите на Европейския съюз. Това обуславя и актуалността на разглежданата в настоящата дипломна работа проблематика, а именно изградените у нас системи за управление и контрол на изпълнение на международни инвестиционни проекти, финансирани по програма ИСПА.