Ключови думи и изрази:
неомаржинализъм, Йозеф Шумпетер, икономическо развитие, иновация, банкер, идеален предприемач, гениален еретик на маржинализма
![](http://www.helpos.com/images/new/pic/32/0pregled.png) |
| Частично (кратко) резюме на темата |
Появата на предприемача е свързана с появата на печалбата. Тя се разглежда като „облага”, награда за въвеждане на нова комбинация, на една нова система. В нея новаторството намира имитатори и последователи. Предприемачът не притежава вече монопол върху своето откритие, изобретението се разсейва. Печалбата и облагата изчезват. Влиза се в окръжността.
Целта на Шумпетер е да покаже, че ключът на икономическия цикъл е в последователното правене на изобретения.
Йозеф Шумпетер е сред най-оригиналните теоретици, превърнал в предмет на своите изследвания типовете структури и стадиите в стопанското развитие. Роден е в Моравия, възпитан в духа на австрийската школа, той има богата творческа биография. През 1911 г. е професор в Трац, работи като министър на финансите в Австрия /1919/, после се проявява за кратко време като банкер – неудачник. От 1932 г. до края на живота си остава в САЩ като професор в Харвардския университет.
Шумпетер се ползва със славата на инициатор на изследванията в областта на модерната динамика и „гениален еретик на маржинализма”. Своите възгледи той развива в трудовете „Теория за стопанското развитие”, „Капитализмът, социализъм, демокрация”, „История на икономическите анализи”. В началото на теоретичната си дейност се изявява като анализатор на еволюцията, а по-късно овладява „тайната” на динамиката на интереса.
Със своята ерудиция и мащабност на мисълта Шумпетер се посвещава на изследване на историческите перспективи, търси и формулира отговори на въпросите, свързани с логиката на икономическия прогрес на обществото. Инициативата, нововъведението, предприемачът – това са основни категории и фактори в неговата икономическа и общосоциологическа теория.