Ключови думи и изрази:
етика, себереализация, философия, Аристип, Сократ, аскетизъм, нравствена строгост, етически разум, Епикур, Киренска школа, хедонизъм, Аристотел, морални добродетели
 |
| Частично (кратко) резюме на темата |
Условие на казуса:
1. Какво според Аристип е щастливият живот? Защо Сократ смята, че е опасно да се удовлетворяват всички желания?
2. Въз основа на предложената дефиниция към коя етическа школа ще причислите Аристип? Дайте пример за друг античен философ, който принадлежи към същото направление.
3. Допуснете, че принадлежите към същата етическа школа. Като разгледате ролята на разума по отношение на удоволствието покажете недостатъците в разбирането на Аристип, че щастливият живот се състои единствено и само от удовлетворяване на моментните телесни желания. Опитайте се да разграничите различни видове удоволствие и да дадете по-точна формулировка.
4. Противоречи ли разбирането на Аристип, че щастливият живот е животът, отдаден на телесни наслаждения, на възгледа на Сократ, че щастливият живот съвпада с разумния живот? Може ли според Вас удоволствието да бъде смисъл и висша цел на живота?
5. Напишете дефиницията на Аристотел за добродетелта и видовете добродетели.
6. Платон и Аристотел издигат тезата, че щастливият живот е пълната реализация на човешките способности и потенциал. Дали обаче тази дефиниция е приложима в еднаква степен към моралния опит на мъжете и жените? Дайте пет основания за Вашия отговор.